Łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem: jak wybrać mebel na lata?

Opublikowane przez     05/20/2020 20:59:02    0 Komentarze
Łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem: jak wybrać mebel na lata?

Łóżeczko rosnące z dzieckiem to marzenie wielu rodziców. Wiadomo, że łóżeczko dla dziecka powinno być idealnie dopasowane do jego wieku, wagi i wzrostu, a także poziomu ruchliwości i etapu rozwoju. Aby niemowlę było bezpieczne i zdrowo się rozwijało, a codzienne czynności pielęgnacyjne były wygodne dla rodziców, wraz z wiekiem malucha powinny zmieniać się zabezpieczenia łóżeczka, jego wysokość, a przede wszystkim - rozmiar. Jak każdy rodzic wie - dzieci rosną jednak w błyskawicznym tempie a mebelki do pokoju dziecięcego mogą być nie lada wydatkiem. Doskonałym rozwiązaniem, które pozwala zapewnić dziecku bezpieczne i komfortowe warunki wypoczynku a jednocześnie nie naraża na szwank domowego budżetu będzie łóżeczko, które rośnie razem z dzieckiem. Podpowiadamy, jak to możliwe.

Łóżeczko rosnące razem z dzieckiem - jak to możliwe?

Aby łóżeczko “rosło razem z dzieckiem” musi być zaprojektowane tak, by można było dostosowywać je do zmieniających się potrzeb malucha. 

 

Etap 1: łóżeczko niemowlęce 

  • 0 - 7 miesięcy: łóżeczko niemowlęce z wysoko ustawionym materacem. 

Niemowlę w pierwszym etapie życia spędza w łóżeczku znaczną część dnia. Rytm dobowy malucha wymusza na rodzicach częste podnoszenie i układanie dziecka w łóżeczku, co może być naprawdę wymagające dla pleców. Każdy rodzic, który kiedykolwiek kładł do łóżeczka śpiące niemowlę wie też, jak ostrożnie należy położyć dziecko, by nie zakłócić jego snu. Właśnie dlatego łóżeczka dla dzieci na pierwszym etapie życia są dość wysokie. Niemowlę nie jest jeszcze bardzo ruchliwe, nie ma więc obaw, że wypadnie z łóżeczka, w którym materac jest zamocowany wysoko. 

  • 7 - 12 miesięcy: łóżeczko z materacem na środkowym poziomie

Około szóstego, siódmego miesiąca życia dziecko zaczyna siadać i raczkować. To moment, kiedy  trzeba koniecznie obniżyć wysokość łóżeczka, by ruchliwy malec nie wypadł z niego przy pierwszych próbach podnoszenia się.

  • 12 - 16 miesięcy: łóżeczko z materacem na najniższym poziomie

Około dziesiątego, dwunastego miesiąca życia dziecko zaczyna wstawać, łapiąc się o szczebelki łóżeczka. Łóżeczko przestaje być już jedynie miejscem snu i wypoczynku, ale również zabawy i pierwszych zmagań z grawitacją. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo, należy maksymalnie obniżyć poziom materaca. 

  • 2 rok życia

W drugim roku życia, w zależności od tempa rozwoju Twojej pociechy przychodzi czas na wyjęcie szczebelków w łóżeczku. To istotny krok w drodze do samodzielności malucha, który umożliwia mu samodzielne opuszczanie łóżeczka, kiedy ma na to ochotę. Najlepiej robić to etapami i wyjmować szczebelki np. na kilka godzin w ciągu dnia obserwując przy tym zachowanie dziecka. 

Większość popularnych modeli łóżeczek “rośnie razem z dzieckiem” do tego etapu. Jeśli jednak chcesz wyposażyć pokój dziecka w model, w którym będzie spało przez kilka kolejnych lat, warto sięgnąć po specjalnie zaprojektowane modele. 

Etap II: zmiana łóżeczka niemowlęcego na łóżko dziecięce

Każde dziecko rozwija się inaczej, dlatego decyzję o zamianie łóżeczka niemowlęcego na łóżko dziecięce należy podjąć indywidualnie, obserwując zachowanie malucha. Zwykle czas na pożegnanie ze szczebelkowym łóżeczkiem przychodzi w drugim roku życia dziecka. Zmiana ta kosztuje sporo stresu zarówno rodziców jak i malucha. Łóżeczko było dotąd miejscem kojarzącym się dziecku ze spokojem i bezpieczeństwem, a dla rodziców było optymalnym zabezpieczeniem ich pociechy przed wypadnięciem, zapewniającym spokojny sen. Ten etap wcale nie musi wiązać się z dodatkowym wydatkiem. Wybierając łóżeczko, które rośnie wraz z dzieckiem, można bez przeszkód zamienić je w tapczanik do spania w kolejnych latach życia. 

Aby zapewnić sobie możliwość dostosowania łóżeczka do potrzeb dwu- lub trzylatka warto wybrać łóżeczka z funkcją tapczanika. 

Etap III: duże łóżko dziecięce

Kiedy dziecko rośnie, szybko okazuje się, że łóżeczko o rozmiarze 120 centymetrów jest za krótkie. Co ciekawe, nawet na tym etapie można dostosować wybrane łóżeczka do wzrostu dziecka. Łóżeczka, które naprawdę “rosną razem z dzieckiem” umożliwiają “przerobienie” małego łóżka dziecięcego na duże łóżko o długości 170 cm! W takim łóżku dziecko może spać przez kolejnych kilka lat, a na prawdziwe “dorosłe łóżko” wymienić je dopiero w wieku nastoletnim! Taką metamorfozę łóżeczka w dorosłe łóżko umożliwiają jedynie wybrane modele, np. łóżeczko Klupś Kompakt 3w1.  Aby zmienić je z dziecięcego łóżeczka w duże łóżko wystarczy zdemontować komodę i wymienić materac (lub jeśli wybierzesz dwuczęściowy materac Albero Mio - dołożyć drugą część). 

Jak widzisz, łóżeczko rosnące razem z dzieckiem to nie mit. Jeśli zdecydujesz się na wielofunkcyjne łóżeczko na pierwszym etapie życia dziecka - wymianę mebli w pokoju dziecięcym możesz mieć “z głowy” nawet na kilkanaście kolejnych lat.

Partnerzy