Sprawdzone sposoby na przechowywanie zabawek w pokoju. Poznaj 5 rad.

Opublikowane przez     10/01/2019 18:54:36    0 Komentarze
Sprawdzone sposoby na przechowywanie zabawek w pokoju. Poznaj 5 rad.

Jak przechowywać zabawki w pokoju dziecka?

Każdy rodzic doskonale wie, że pokój dziecka czasem przeistacza się w prawdziwe pobojowisko. Porozrzucane ubranka, nieuprzątnięte zabawki i mnóstwo zbędnych rzeczy w różnych częściach pokoju. Bałagan w pokoju dziecka nie tylko szpeci przestrzeń lecz także może stanowić zagrożenie dla domowników. Na pozostawionej na podłodze zabawce nietrudno się potknąć, a w półkach pełnych nieuporządkowanych przedmiotów może gromadzić się kurz. Porządek w pokoju dziecka to zatem istotna kwestia. Podpowiadamy jak uniknąć permanentnego bałaganu w pokoju Twojej pociechy.

Organizacja przestrzeni w pokoju niemowlęcia i większego dziecka

Niezależnie od tego w jakim wieku jest Twój maluszek, organizacja przestrzeni to ważna sprawa. Dobrze dobrane meble, skrzynie i pojemniki ułatwią codzienną opiekę nad dzieckiem. Jeśli pokój jest większy, dobrym pomysłem może być wydzielenie specjalnych stref, przeznaczonych do różnych aktywności: zabawy, spania, pielęgnacji. Taki podział pomoże też uporządkować rytm dobowy i codzienne rytuały. Odrębność poszczególnych części pokoju możesz podkreślić odmiennym wystrojem, oświetleniem czy akcentami kolorystycznymi. Wiadomo jednak, że największym wyzwaniem w porządkowaniu pokoju dziecięcego jest kwestia zabawek.

Sposoby na przechowywanie zabawek

Mimo iż królestwo dziecięcych zabawek wydaje się czasem niemożliwe do uporządkowania, zapewniamy: to nie takie trudne. Istnieją sprawdzone sposoby na organizację przestrzeni i uporządkowanie dziecięcych skarbów tak, by codzienne utrzymanie porządku nie było przytłaczającym zadaniem.

1. Pudła, skrzynie, pojemniczki

Zasada pierwsza: dużo mniejszych i większych schowków. Najłatwiej jest utrzymać porządek, jeśli każdy typ zabawek np. klocki, samochodziki, piłki, pluszaki będzie miał swoje miejsce. Drobne zabawki najlepiej przechowywać w pudłach i koszach, a większe na półkach i w szafkach. W zamykanych półkach warto umieścić przedmioty, do których dziecko nie powinno mieć dostępu bez nadzoru dorosłego - np. farby czy nożyczki. Większość dostępnych w naszym sklepie zestawów mebli dla dzieci zawiera wiszące i stojące półki lub regały. Dzięki nimi wygodnie zorganizujesz przestrzeń, nie rezygnując ze spójności estetycznej z pozostałymi meblami, np. łóżeczkiem czy szafą. 

pojemnik na zabawkiskrzynia na zabawki

2. Pojemniki z zabawkami w zasięgu ręki

Ważną zasadą w urządzaniu pokoju dziecka jest takie ustawianie skrzynek, półek i pojemników w pokoju, by dziecko miało je pod ręką podczas zabawy. Jeśli Twoja pociecha bawi się klockami na podłodze, ustaw skrzynię na klocki w pobliżu miejsca zabawy. Kartki i kredki przechowuj obok stoliczka, na którym rysuje, przytulanki - blisko łóżka. Takie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że odkładanie nieużywanych zabawek na miejsce będzie dla dziecka naturalne. Dzięki temu łatwiej utrzymasz porządek w pokoju i co więcej - przyczynisz się do kształtowania w dziecku dobrych nawyków.

3. Schowaj nieużywane zabawki

Jednym z ciekawych sposobów na utrzymanie porządku w pokoju dziecka jest okresowe… wysyłanie części z nich na “wakacje”. Nie chodzi tu jednak o wysyłanie zabawek do babci, a ich do specjalnie przygotowanych w tym celu skrzyń. Taki zabieg pozwala zmniejszyć ilość zabawek w pokoju, a co za tym idzie - ułatwić utrzymywanie przestrzeni w czystości. Świetnym meblem do przechowywania okresowo nieużywanych zabawek będą np. skrzynie pod łóżko lub zamykane skrzynie wolnostojące, takie jak np. skrzynia na zabawki Klupś Dalia Grey. Taki sposób przechowywania zabawek ma jeszcze jedną zaletę: kiedy wyjmiesz zapomniane zabawki po jakimś czasie, dziecko będzie cieszyło się z nich, jak z nowych. Wybór zabawek, które na kilka tygodni trafią do skrzyni nie powinien być trudny. Sięgaj po te, które znudziły się Twojemu maluszkowi i którymi przestał być zainteresowany. Jeśli po kilku tygodniach “wakacji” dziecko nie ucieszy się na ich widok, ani nie będzie chciało się nimi bawić - zachęć je do oddania ich np. na cel charytatywny.

<b>Ważne!</b> Zabawki to prawdziwe dziecięce skarby, szanuj więc prawo Twojej pociechy do posiadania własności. Nigdy nie chowaj ani nie wyrzucaj zabawek bez zgody dziecka ani nie zmuszaj do ich wyrzucania.

4. Minimalizm przede wszystkim

Nawet najbardziej pojemne skrzynie i półki nie pomogą, jeśli zabawek będzie za dużo. Półki w dziecięcych pokojach nierzadko uginają się pod ciężarem niepotrzebnych i nieużywanych przedmiotów. Dziesiątki niechcianych prezentów, zabawki z których dziecko już dawno wyrosło i takie, których nigdy nie lubiło. Wszystkie te przedmioty sprawiają, że przestrzeń jest zagracona - w takim przypadku nawet najlepsza organizacja przestrzeni nie pomoże. Aby uniknąć tego problemu: poproś krewnych by nie przynosili maluszkowi zabawek, a na większe okazje kupujcie dziecku jeden (najlepiej wymarzony przez nie) prezent, zachęcaj dziecko by regularnie oddawało zabawki, z których już wyrosło. Dobrymi pomysłem może być oddanie ich do organizacji charytatywnej lub wspólna sprzedaż zabawek przez internet.

5. Kształtuj dobre nawyki

Kiedy już wyposażyłaś pokój dziecka w potrzebne skrzynie i półki oraz ograniczyłaś ilość zabawek w pokoju, pozostaje najważniejsza kwestia: zachęcaj pociechę do utrzymywania porządku. Odkładanie zabawek na miejsce, segregowanie nieużywanych przedmiotów i oddawanie na szczytne cele lub sprzedawanie nie tylko ułatwi utrzymanie porządku, ale też wykształci w dziecku nawyki, za które podziękuje Ci w dorosłym życiu.

Partnerzy