Kojec dla dziecka - czy warto w niego zainwestować? jaki wybrać?

Opublikowane przez     09/23/2019 00:00:00    0 Komentarze
Kojec dla dziecka - czy warto w niego zainwestować? jaki wybrać?

Czy kojec to dobry pomysł?

Wielość mebli dla niemowląt, przypominających miejsce do spania, może dezorientować świeżo upieczonych rodziców. Różnią się one od siebie wielkością, funkcjonalnością a także materiałem, z którego zostały wykonane. Jeśli kącik Waszego dziecka jest już wyposażony w łóżeczko, kołyskę, a czasem nawet łóżeczko dostawne, pojawia się pytanie: czy mimo to warto zainwestować jeszcze w kojec? 

Kojec dla dziecka znacznie różni się od łóżeczka czy kołyski. Wyglądem, rozmiarem, ale przede wszystkim zastosowaniem. Podczas gdy łóżeczko służy przede wszystkim do spania, kojec jest miejscem, w którym dziecko przebywa jedynie w ciągu dnia. Jest on bezpieczną przestrzenią do zabawy dla dziecka, w sytuacji, gdy rodzic nie może chwilowo poświęcić mu pełnej uwagi. Sprawdza się doskonale podczas gotowania, wyjścia do toalety czy sprzątania domu.

Kojec dla dziecka - dlaczego warto? 

1. Nauka samodzielności

Kojec pozwala na bezpieczne pozostawienie dziecka bez bezpośredniego nadzoru dorosłego, a co za tym idzie - pomaga przyzwyczaić dziecko do krótkich momentów separacji z rodzicem. Stanowi bezpieczną przestrzeń, w której maluch może uczyć się samodzielności. Dzięki zabawie w kojcu dziecko może przyzwyczajać się do samotnej zabawy i zrozumieć, że nie potrzebuje pełnej uwagi opiekuna przez cały czas.

2. Kształtowanie dobrych nawyków

kojec dla dziecka z kółkami

Wyznaczenie bezpiecznego miejsca do zabawy sprzyja porządkowaniu dnia i kształtowaniu w dziecku dobrych nawyków. Dzięki wyodrębnieniu stref spania i zabawy, reguluje rytm dobowy maluszka. Kiedy łóżeczko jednoznacznie kojarzy się dziecku ze snem, a kojec z zabawą, łatwiej jest nałożyć pociechę do snu. 

3. Wygoda opiekuna

Dzięki kojcowi możesz wykonywać drobne prace domowe, opiekując się dzieckiem. Bez przeszkód ugotujesz obiad czy wywiesisz pranie. Zniknie także znany każdemu rodzicowi problem z doglądaniem dziecka podczas korzystania z toalety. Choć malca w kojcu również należy “mieć na oku” to nie musisz obawiać się, że wypadnie z niego i zrobi sobie krzywdę, gdy tylko odwrócisz oczy.

4. Dodatkowa przestrzeń dla dziecka w dużym domu

Kojec jest bardzo wygodnym meblem w dużym domu. Będzie niezastąpiony, jeśli sypialnia lub pokój dziecka znajdują się w pokoju oddalonym od części dziennej. Dzięki kojcowi, możesz stworzyć wygodne miejsce dla dziecka, które ustawisz tam, gdzie będzie w danej chwili potrzebne. W takim przypadku dobrze zadbać by kojec był wyposażony w kółka, jak np. kojec Klupś Jonas 

kojec dla dziecka

Uwaga! Kółka do kojca dla dziecka powinny być zabezpieczone hamulcami bezpieczeństwa.

5. Bezpieczne miejsce w podróży

Kojec sprawdzi się także doskonale podczas podróży. Jeśli tylko masz możliwość, zabierz go ze sobą koniecznie gdy wyjeżdżasz z dzieckiem. Wiele modeli stworzonych jest z myślą o częstym transportowaniu - łatwo się je składa i rozkłada, a części można spakować do wygodnej torby. Dobrym przykładem mebla, który świetnie sprawdzi się w podróży jest kojec 4Baby, dostępny w różnych kolorach. Kojec w podróży zapewni nie tylko bezpieczną i znaną dziecku przestrzeń do zabawy, lecz również sprawdzi się jako łóżeczko turystyczne. 

Czy warto kupić kojec dla dziecka?

Kojec dla dziecka nie jest meblem typu must have. Nie sprawdzi się na pewno w małych mieszkaniach, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na ustawienie dodatkowego mebla. Używając kojca należy też pamiętać, że jest on swego rodzaju “awaryjnym” meblem. Dziecko może spędzać w nim samotnie czas i bawić się w pojedynkę. Niedopuszczalne jest jednak pozostawianie dziecka w kojcu przez długi czas, lub spuszczanie go z oka na więcej niż kilka chwil. Mądrze używany przynosi jednak wiele korzyści - zarówno dla rozwoju dziecka jak i wygody opiekuna.

Partnerzy