Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Opublikowane przez     01/22/2019 08:08:16    0 Komentarze
Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Długi, spokojny sen odpowiada za prawidłowy rozwój malucha - począwszy od funkcji poznawczych, przez sferę emocjonalną, aż po samą fizjologię. Nie dziwi więc fakt, że wielu przyszłych rodziców staje przed dylematem: jakie łóżeczko wybrać dla swojej pociechy. Mebel ten wraz z odpowiednim materacem stanowią kluczowy element wyposażenia pokoju dziecięcego. W trakcie jego zakupu nie należy kierować się tylko względami wizualnymi, ale przede wszystkim komfortem i bezpieczeństwem malucha. A zatem: jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Wymiary łóżeczka dla dziecka

Standardowe łóżeczka dla dzieci występują w wymiarach 120 x 60 cm. Nie trudno więc się domyślić, że do tego rodzaju modelu z łatwością można dokupić materac. W sprzedaży dostępne są także nieco większe łóżeczka o wymiarach 140 x 70 cm. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość użytkowania przez dłuższy czas. Wiele z nich wyposażonych jest w funkcję tapczanika, dzięki czemu łóżeczko może służyć dziecku nawet do 7. roku życia. Rodzice, którzy mają jednak w planach zakupienie dziecku łóżka np. w kształcie samochodu czy jego ulubionego zwierzątka, powinni zdecydować się na standardowy wymiar.

Sprawdź jakie łóżeczka 120x60 oraz łóżeczka 140x70 są dostępne w naszym sklepie online.

Pozostałe parametry określone zostały w europejskiej normie PN-EN 716-1. Według niej szerokość odstępów między szczebelkami nie powinna być mniejsza niż 2,5 cm, ani większa niż 6 cm. Z kolei wysokość boków musi wynosić przynajmniej 60 cm.

Wybierz najlepsze łóżeczko dziecięce

Jaki materiał?

Największą popularnością w tej kwestii cieszą się oczywiście drewniane łóżeczka dziecięce, które znane są ze swojej solidnej konstrukcji. W trakcie dokonywania wyboru, warto jednak sprawdzić, czy wykorzystane do produkcji materiały są atestowane i w pełni bezpieczne dla malucha. Należy również zwrócić uwagę na to, czy są one odpowiednio gładkie - to znaczy, czy na ich powierzchni nie występują jakieś ostre elementy np. drzazgi. Ponadto wykorzystana farba i lakier powinny być zgodne z normami EU, a także nie łuszczyć się i nie odpryskiwać. Dla przykładu, łóżeczka dziecięce od marki Klupś lakierowane są wodnymi farbami ekologicznymi, które nie zagrażają zdrowiu malucha.

Jeśli młodzi rodzice planują dane łóżeczko wykorzystać w przyszłości w przypadku narodzin drugiego dziecka, muszą dokładnie sprawdzić jakość wykorzystywanych okuć. Zastosowane mocowania i wzmocnienia drewnianych elementów powinny więc umożliwiać wielokrotny montaż i demontaż łóżeczka dziecięcego.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Podczas zakupu odpowiedniego modelu warto jeszcze zwrócić uwagę na inne aspekty. W obliczu niezliczonych propozycji od różnych producentów, pozwalają one niejednokrotnie podjąć ostateczną decyzję.

Łóżeczko z szufladą lub bez - stanowi doskonałe rozwiązanie w przypadku mieszkań o ograniczonej powierzchni. Ponadto pozwala mieć czyste ubranka lub pieluszki zawsze pod ręką. Warto jednak sprawdzić czy szuflada jest przykrywana od góry, w przeciwnym wypadku jej zawartość może się kurzyć.

Możliwość wyjmowania szczebelek - okaże się bardzo przydatna, gdy dziecko opanuje sztukę chodzenia. W rezultacie będzie mogło samodzielnie wchodzić do łóżeczka i je opuszczać.

Regulacja wysokości materaca - pomaga w bezpiecznym użytkowaniu łóżeczka, jak również ułatwia wyjmowanie z niego pociechy przez rodzica. Przeważnie obejmuje ona 2 lub 3 stopnie, dostosowane do etapu rozwoju malucha. Warto jednak pamiętać, że głębokość łóżeczka nigdy nie powinna być mniejsza niż 30 cm.

Opuszczane boki - to komfortowe rozwiązanie w trakcie układania dziecka do snu. Mechanizm odpowiedzialny za tę funkcję powinien jednak być zabezpieczony przed samodzielnym uruchomieniem przez dziecko.

Funkcja kołyski - łóżeczka z biegunami lub płozami mogą okazać się skuteczne w trakcie usypiania pociechy. Niemniej, powinny posiadać blokadę tej opcji lub możliwość demontażu tych elementów, aby zachować stabilność konstrukcji.

Jakie łóżeczko dziecięce wybrać

Łóżeczko turystyczne

Konieczność częstych podróży z dzieckiem powinna skłonić rodziców do zakupu łóżeczka turystycznego. To ciekawa alternatywa względem tradycyjnego modelu, która okaże się przydatna również w dwupoziomowym domu np. gdy maluch przebywa ze swoim opiekunem w innym pomieszczeniu niż swój pokój. Kojce tego typu są niezwykle lekkie, a przez to stanowią mobilne i wielofunkcyjne rozwiązania.

Wybór łóżeczka dla dziecka może być wielkim wyzwaniem dla rodziców. Poza tym, że powinno ono współgrać z aranżacją pokoju malucha, w pierwszej kolejności musi zapewniać mu właściwy komfort i bezpieczeństwo.

Partnerzy